вівторок, 3 жовтня 2017 р.

«СТОРІНКАМИ СІМЕЙНИХ ФОТОАЛЬБОМІВ РОДИНИ БУДКЕВИЧІВ, БЕРЕЗИНСЬКИХ, ОБИДОВСЬКИХ, БУЗАНЬОВИХ»

Вивчаючи історію рідного краю, біографію видатних людей і простих звичайних родин, неможливо  обійтися без офіційних документів, спогадів, а також фотографій. Адже фотографії є одним із видів історичних джерел. На основі фотографій можна відтворити цілісну картину яким було місто чи село, оселі жителів, зовнішній і внутрішній вигляд тих чи інших архітектурних будинків, парків, офіційних установ, храмів. Фотографії являються унікальними документами, які яскраво передають зовнішній вигляд тієї чи іншої людини, доповнюють її характер, атмосферу в якій вона перебувала, особисті вподобання, професію тощо.

Особливо цінними являються сімейні фотоальбоми. Часто фотографії розповідають нам про основні події родинного життя: весілля, народження дитини, річниці та ювілеї усієї родини або окремо кожного із членів сім’ї. Початок навчання і закінчення того чи іншого навчального закладу, початок і професійне становлення, офіційні ювілейні дати. Фотографії доповнюють інформацію про традиційні сімейні свята та подорожі. Переглядаючи сімейні альбоми можна навіть не знаючи точних дат – відгадати епоху, роки в які були здійсненні ті чи інші фотознімки. Про це «говорить» одяг, зачіски і навіть погляд та усмішка…
За традицією в Олександрійському міському музейному центрі при підготовці нових експозицій та виставок, як історичне джерело, залучаються фотографії з музейних фондів а також з домашніх приватних архівів олександрійців та жителів нашого регіону. Завдячуючи олександрійській родині Олени Вікторівни Бузаньової, молодшої сестри видатного науковця, професора Євгенії Вікторівни Бузаньової та племінниці кандидата медичних наук Неоніли Феодосіївни Бузаньової,  в Олександрійському музейному центрі імені А.Ф. Худякової створена невелика експозиція: 
«СТОРІНКАМИ СІМЕЙНИХ ФОТОАЛЬБОМІВ РОДИНИ БУДКЕВИЧІВ, БЕРЕЗИНСЬКИХ, ОБИДОВСЬКИХ, БУЗАНЬОВИХ»
Це фотографії дореволюційного періоду початку ХХ ст. на яких ще зовсім юні Євгенія Обидовська та Євгеній Березинський, поруч фотографії вже їх дітей Марії, Дмитра, Лідії, Олександра у різному віці. А також сімейне фото родини Березинських, приблизно кінця 1937 р., майже за рік до арешту Євгенія Березинського. Родина майже у повному зборі, навіть на фото є чоловік Лідії Мамонтов, та дружина Дмитра – Надія, на руках у Євгенія Яковича онук, син Дмитра маленький Юрчик. А на руках у Марії Євгенівни маленька Євгенія Бузаньова, яка народилася в Олександрії 1 березня 1937 р.  Є також окреме фото Євгенії у шкільному віці, вже після воєнний час, а також копія фото, де Євгенія разом з мамою Марією Євгенівною Березинською, батьком Віктором Феодосійовичем Бузаньовим, молодшою сестрою Оленою і братом Віктором.  У березні 2017 р. Євгенії Вікторівні виповнилося 80 років, нині вона проживає у м. Києві і являється видатним українським вченим, професором. Євгенія Вікторівна Бузаньова розвинула новий напрямок – електронні та оптичні явища в наноструктурованих гетеропереходах, пов’язані з нанорозмірними ефектами, що сприяло створенню нових швидкодіючих комп’ютерних систем для космічної та атомних галузей.
Серед сімейних фотографій по лінії батька Віктора Феодосійовича Бузаньова ми бачимо фото родини Бузань, на якому ще зовсім молодий Феодосій Васильович, прізвище якого у подальшому вже записувалося як Бузаньов. Також є окреме його фото, молодого Ахтирського міщанина початку ХХ ст. Далі невеличка фотографія де Феодосій Васильович разом з молодою дружиною Степанидою Андріївною, дівоче прізвище Будкевич. Серед фотографій є два фото початку ХХ ст. батьків Степаниди Андріївни – Андрій Матвійович та Марія Будкевичі. Коли саме Бузаньови приїхали до Олександрії невідомо, але в домашньому архіві Бузаньових є документ, який свідчить про те що Ахтирський міщанин Бузаньов Феодосій Васильович разом з дружиною Степанидою Андріївною придбали будинок по Центральній вулиці. В дореволюційний період нумерації будинків не існувало, але за документами на початок 1941 р. цей будинок значився під № 109. Феодосій Васильович все життя в Олександрії працював у млині, а  Степанида Андріївна займалася домашнім господарством та вихованням дітей. Всього у сім’ї Бузаньових було п’ятеро дітей: Олена, Марія, Неоніла, Віктор, Віра. Про Неонілу Феодосіївну Бузаньову ми вже повідомляли на сторінках музейного блогу та місцевої газети «Вільне слово» в розділі про видатних лікарів Олександрії. Нагадаємо, що Неоніла Феодосіївна належить до числа видатних науковців Олександрії, про неї ми знаємо як кандидата медичних наук, лікаря-хірурга, викладача з предмету хірургії в 50-70 роки вже минулого ХХ ст. в Олександрійському медичному училищі. Якщо раніше  на музейному блозі ми представляли фото Неоніли Феодосіївни Бузаньової з професійної тематики, як лікаря та науковця. На виставці представлені фотографії де Неоніла Феодосіївна у родинному колі з сестрами, братом, батьками та родичами. Це фотографії довоєнного періоду 20-х, 30-х та післявоєнного – 50-х, 80-х років. У числі цих фотографій є фото її батьків та загальне фото у колі великої родини Бузаньових з нагоди 50-річчя весілля Феодосія та Степаниди Бузаньових…
В подальшій роботі Олександрійський міський музейний центр має намір продовжувати роботу в даному напрямку і постійно знайомити відвідувачів музею з олександрійськими родинами, переглядаючи сімейні альбоми. Незабаром наступна експозиція буде присвячена родині Малошийченків, відомій олександрійціям завдячуючи видатному українському поету, мандрівнику Леоніду Чернову-Малошийченко.
Крім всього ми звертаємось до олександрійців підтримати започаткований проект «Сторінками сімейних фотоальбомів олександрійських родин» який може бути здійсненим загальними зусилями працівників музею та не байдужих олександрійців, які розуміють, що історія нашого краю складається перш за все з історії наших родин.















Немає коментарів:

Дописати коментар