неділю, 21 серпня 2016 р.

Зустріч у недільній школі

                                              
17 серпня 2016 р. для вихованців недільної школи, що діє при храмі Різдва Христова (м. Олександрія, м-н Перемога) було проведене тематичне заняття з історії рідного краю. Заочна  подорож "ДОРОГА ПРЕОБРАЖЕННЯ ДОВЖИНОЮ у ДВА СТОЛІТТЯ"  присвячена 270-й річниці  народження Федора Артемовича Боровського – землевласника Олександрійського повіту і фундатора  Преображенської церкви, збудованої 210 років тому в с. Талова Балка.
Діти мандрували по Олександрійському повіті другої половини ХIХ століття.  Дізналися про історичні пам’ятки які частково збереглися до сьогодення. Преображенська церква с. Талова Балка один із перших кам’яних храмів нашого краю, будівництво якого було розпочате на кошти генерал-майора Федора Артемовича Боровського 19 травня 1803 р. (дата закладки храму). Освячення храму відбулося 12 лютого 1806 р. На  жаль сам Федір Артемович Боровський не дожив до цієї визначної події, помер 14 березня 1805 р. і був похований у склепі Преображенської церкви.
Федір Артемович Боровський разом із своїм рідним братом Іваном Артемовичем Боровським, також землевласником Олександрійського повіту, с. Миронівки, були вихідцями з бідної родини Київської губернії. Але, як зазначає у своєму "Щоденнику" Семен Семенович Пєстов  (землевласник с. Високі Буєраки, Олександрійського повіту), брати Боровські зуміли нажити великі статки в Олександрійському повіті, Херсонської губернії. Будучи бездітними залишили своїм племінникам Семену Афанасійовичу Челобітчикову та сестрі його Ксенії, по чоловіку Чумпалова, 30 000 десятин землі, більше 1000 селян та 3000000 грошей.
Під час бойових дій у Польщі в 1794 р. був бригадиром Ольвіопольского гусарського полку. За хоробрі і мужні подвиги, надані в битві при Мачіні, будучи полковником Ольвіопольского гусарського полку, Боровський Федір Артемович був нагороджений орденом Святого Георгія 4-го ступеня, а також орденом Святого Володимира 2-го ступеня.
До нашого часу маєтки всіх землевласників Талової Балки не збереглися, навіть саме село до недавнього часу було на грані зникнення з карти нашого регіону. Тільки дивом збереглися непорушні стіни Преображенської церкви, як живі свідки подій, що відбувалися протягом ХІХ – ХХ століть у нашому краї. З 2012 р. зусиллями архімандрита Сєрафіма (Краснова)   і всіх небайдужих до подальшої долі Преображенського храму у Таловій Балці покладено початок духовного відродження.

Крім історії про Талову Балку та її землевласників учні почули цікаву розповідь про художника Володимира Боровиковського, який написав портрет генерал-майора у 1799 р.

Немає коментарів:

Дописати коментар